O kobiecej godności…

Godność, to najbardziej podstawowa, egzystencjalna i nienaruszalna wartość sama w sobie. Ona jest bez względu na płeć, wiek, status społeczny, pochodzenie, wyznawaną religię. Wiąże się z poczuciem wartości, wynikającym nie z posiadania jakichś konkretnych cech, czy rzeczy, lecz z tego, że jestem i mam prawo być taka, jaka jestem. Poczucie godności polega na tym, że z samej swej istoty czujemy się wartościowe i nie musimy tego udowadniać.

Godność towarzyszy nam od pierwszych chwil życia, przychodzimy z nią na świat. To taki tlen, bez którego trudno nam żyć. Świadomość, że jestem kimś bezcennym, wartościowym, unikalnym. Jest darem w nas, którego nie można oddać, sprzedać, czy wymienić. Ona jest. Jest nam dana i zadana. Choć dziś mam poczucie tak mało z nas o niej wie i z niej korzysta.

Z godnością ściśle powiązana jest prawda. Aby poznać, zrozumieć i szanować swoją godność i godność innych, trzeba stanąć w prawdzie przed sobą, by odkryć kim jestem. Dziś w świecie chaosu, sprzeczności, gdzie tak wiele kłamstw i niedomówień, skomplikowanych relacji międzyludzkich, przedefiniowanych tożsamości łatwo jest się pogubić.

Jeżeli ja, jako kobieta nie wiem kim jestem, nie znam swoich wartości, zapominam o swojej naturalnej godności, to łatwo jest mi stać się kimś kim nie jestem, żyć wbrew sobie lub obok siebie, tracąc sens swojego życia, odczuwając niskie poczucie wartości. Konsekwencją tego jest zagłuszanie siebie np. serialami, zakupami, udoskonalaniem swojego wyglądu, katowaniem się dietami czy na siłowni, podporzadkowanie swojego życia złudnym przekonaniom. Konsekwencją tego jest również zatracanie się w zasługiwaniu na miłość, akceptację, byciu ważną, zauważoną, bo skoro nie wiem kim jestem, to może świat mi podpowie.

Żyjąc w ten sposób, gubimy się, zapominając o tym kim jestem naprawdę, jak bardzo jestem wyjątkowa, wartościowa, bezcenna i unikalna. Gdy zapominamy o swojej godności, stajemy się słabe, podatne na wpływy innych. A to powoduje, że stajemy się sobie coraz bardziej obce.

Nie szanując siebie, często same, nieświadomie, naruszamy godność drugiej osoby. Zawstydzamy ją, upokarzamy, odbieramy nadzieję. Najpierw musisz nauczyć się szanować siebie, żyć w zgodzie ze sobą by potem szanować innych i wymagać by ciebie szanowali.

Donna Hicks w książce Dignity wymienia dziesięć elementów, które tworzą podstawy własnej godności i pozwalają uszanować godność drugiej osoby. Należą do nich: akceptacja, uznanie, przynależność, bezpieczeństwo, uczciwość,  wolność, zrozumienie, prawo do wątpliwości, bycie zauważanym i słuchanym, odpowiedzialność za błędy.
Warto spojrzeć na te obszary i zastanowić się jak to jest w moim życiu w relacji ja do siebie i ja do innych oraz innych do mnie? Warto zastanowić się nad którymi elementami chcę się pochylić.

Kiedy ostatni raz pomyślałaś o sobie:
Jestem piękna
Jestem wartościowa
Jestem dobra
Wiem czego chcę i wiem czego nie chcę.
Kiedy ostatni raz posłuchałaś siebie, swoje wew. mądrości, tzw.  intuicji?

Warto też abyś zadała sobie kilka pytań:

  • Kim jestem?
  • Czy jestem tym kim chcę być
  • Co o sobie myślę?
  • Co mówię na swój temat?
  • Czym dla mnie jest godność?
  • Kiedy wiem, że szanuję siebie?
  • Jakie zachowania i jakie słowa osób trzecich powodują, że tracę poczucie własnej wartości?
  • Czy szanuję siebie pozwalając decydować osobom trzecim o moim życiu, o moim ciele?
  • Czy moje poczucie własnej wartości nie jest zależne od tego jak traktują mnie inni, co mówią na mój temat?
  • Czy mam świadomość siebie, swoich wad i mocnych stron, talentów i darów?

Szalenie ważne jest wypisanie sobie swoich wartości, tych najważniejszych (5-10). Uszeregowanie ich od najważniejszych do najmniej ważnych. Warto wówczas zadać sobie pytanie, czy żyję w zgodzie z moimi wartościami?  Jeżeli nie, to dlaczego? I co mogę zmienić by zacząć żyć w zgodzie ze sobą?

Warto zajrzeć w głąb siebie i na nowo spojrzeć na siebie, na to kim jestem, czy jestem tym kim chcę być. Jakie są moje wartości? Dary? Talenty? Na czym polega moja wyjątkowość? Czy żyję w zgodzie z nimi? Dokąd zmierzam, co chcę od życia?

——————–

Stawaj każdego dnia w obronie swojej godności. Nie pozwalaj aby ktoś przekraczał twoje granice, naruszał twoje wartości, źle mówił o tobie. Nie pozwól by to inni mówili ci kim jesteś, jaka masz być, jak masz się zachować, postępować. To ty odpowiadasz za siebie i swoje życie. Ty jesteś w pełni odpowiedzialna za to kim jesteś, kim się stajesz każdego dnia. Dbaj o to by być sobą, by być wierną sobie, swoim wartościom.

Żyj w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami. Traktuj siebie z  troską.
Pielęgnuj myśli o sobie, z nich rodzą się uczucia. Dbaj o czułość i współczucie do siebie. Odkrywaj w sobie i pielęgnuj dary i talenty jakie masz.

Każda z nas inaczej zdefiniuje swoją godność. Jest to bardzo ważne, aby mieć tego świadomość czym ona dla mnie jest. Zachęcam do tego aby poświęcić czas na przyjrzenie się sobie głębiej i odkrycie swoich wartości i żyć w zgodzie z nimi. Stawaj w prawdzie przed sobą. Bądź uważna na siebie i bądź świadoma tego, kim jesteś.

Sylwia Krajewska

Podobne wpisy