Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?

Czytanie dziecku ma wiele niezwykłych zalet. To inwestycja w start dziecka, w jego rozwój, wiedzę oraz budowanie relacji.

Czas spędzony wspólnie z dzieckiem jest bezcenny, ale nie zawsze jest na to przestrzeń i pomysł. Tak naprawdę wystarczy 15 minut dziennie by zacząć.  I tak oto czytanie bajki jest świetnym pretekstem do odłożenia na bok smartfona, dzięki czemu możesz zyskać kilka chwil na pobycie razem. Taki czas sprzyja budowaniu relacji. Dzięki przytulaniu do którego zachęcam podczas czytania, zaspokajasz emocjonalne potrzeby dziecka, dając mu swój czas bliskość i uwagę.

Zachowanie rodziców ma ogromny wpływ na nawyki ich dzieci. Jeśli chcesz, żeby Twój syn lub córka sami sięgali po książki zachęcaj ich do tego już od najmłodszych lat, czytaj dziecku i przy dziecku. Idealną pozycją od której warto zacząć są bajki terapeutyczne dla rodziców i dzieci „Opowiedz mi, co u ciebie”. Książka daje wiele możliwości. To zbiór krótkich bajek o świecie emocji dzieci, połączona z ćwiczeniami i tematami do rozmów. Idealna dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Dzieci którym rodzice regularnie czytają, podczas słuchania ulubionych bajek muszą wykazać się większą koncentracją niż w przy innych czynnościach, co znacząco wpływa na jej poprawę. Z dużą łatwością przyswajają też nowe słowa, przez co wzbogacają swoje słownictwo, zapamiętują nowe informacje i kształtują swój styl wypowiedzi. Szybciej też uczą się i przyswajają abstrakcyjne pojęcia, takie jak: miłość, przyjaźń, lęk, marzenia i współczucie, które w książce „Opowiedz mi, co u ciebie” są powiązane z konkretnymi sytuacjami. Dziecko słuchając czytanej bajki nabywa umiejętności uogólniania, porównywania i wnioskowania. A głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć.

Spotykam się z tym, że każde dziecko, które przynajmniej raz czytało z rodzicem „Opowiedz mi, co u ciebie” – ma swoją ulubioną bajkę, której może słuchać bez końca i do której chętnie wraca. Warto pozwalać dziecku na powracanie do ulubionej bajki, to uczy zapamiętywania, kojarzenia i przyswajania wiedzy. Warto też zachęcać dziecko do dopowiadania zapamiętanej treści.

W bajkach terapeutycznych dla rodziców i dzieci „Opowiedz mi, co u ciebie”, dziecko poznaje różnego rodzaju sytuacje i sposoby zachowań bohaterów, dzięki temu identyfikuje się z nimi i w ten sposób kształtuje swoją wrażliwość emocjonalną, empatię, współodczuwanie oraz to, jak odróżnić dobro od zła. Bajki terapeutyczne pomagają mu zauważać uczucia w sobie i u innych osób. Z bajek dziecko dowiaduje się m.in. czym jest lęk, smutek, gniew, czyli stany, które przeżywa także w świecie realnym. Poszerza także wiedzę o świecie, bo śledząc losy książkowych bohaterów dostrzega różne ludzkie zachowania i ich konsekwencje.

Dziecko, któremu rodzice czytają książki tworzy swój własny świat, rozbudza w sobie   ciekawość i uczy się rozumieć siebie i innych. Bajkowe opisy, bohaterowie i historie dają nieograniczone możliwości rozwoju wyobraźni. Czytanie bajek terapeutycznych uczy empatii, wartościowych postaw oraz kształtuje wrażliwość moralną dziecka.

Bajki poruszane w książce „Opowiedz mi, co u ciebie” są dobrym pretekstem do poruszania trudnych tematów z dzieckiem, takich jak np. kłamstwo, smutek czy zazdrość. Tematy do rozmów zawarte na końcu każdej bajki ułatwiają rozmowę z dzieckiem o jego uczuciach w kontekście przeczytanej historyjki. Książka zawiera też zadania do wykonania wspólnie z dzieckiem na budowanie więzi.

Czytanie bajek terapeutycznych „Opowiedz mi, co u ciebie” ma na celu przede wszystkim budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej z dzieckiem. We wspólnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość i bliskość. Dzieci którym rodzice regularnie czytają czują się kochane. Książki kształtują pozytywny obraz siebie, bo czytając dziecko zdobywa wiedzę i może przekonać się, jak wiele już potrafi.

Rozbudzenie zainteresowania bajkami, jest obowiązkiem rodziców, ponieważ są dla dziecka autorytetami. Zachęcam do codziennego czytania, ponieważ jak widać jest to niezwykła inwestycja w życie każdego dziecka. A poza tym czytanie, to fajny sposób spędzania czasu razem.

Sylwia Krajewska

Opowiedz mi, co u ciebie. BAJKI TERAPEUTYCZNE dla rodziców i dzieci

Podobne wpisy